در باره ساختمان‌هاي دانشگاه

پیشینه‌ی دانشگاه:
  در پی فرمان حضرت امام‌خمینی (ره) دایر بر تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی و پیشنهاد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، واحد سبزوار نیز با عنایت باریتعالی و مساعت ریاست عالیه‌ی دانشگاه؛ جناب آقای دكتر جاسبی از اول اسفندماه سال 1363 شروع به‌كار نمود و متعاقب آن، در تابستان 1364، اولین آزمون سراسری را با شركت بیش از 500 داوطلب، پشت سر گذاشت و در مهرماه همان‌سال رسماً افتتاح گردید.
  هم‌اكنون این واحد جزو واحدهای مهم منطقه‌ی 9 دانشگاه آزاد اسلامی و با درجه‌ی «بسیار بزرگ» توانسته است با حدود 7.000 دانشجو، حدود 180 استاد كارآزموده و فضاهای آموزشی مناسب و تجهیزات لازم كارگاهی و آزمایشگاهی، به‌نحوی بارز و شایسته در پرورش و شكوفایی جوانان و دانشجویان، نقش اساسی و غیرقابل‌انكار ایفا نماید.

اماكن، ساختمان‌ها و فضاهای آموزشی و كمك‌آموزشی دانشگاه:

1- ساختمان مركزی:
   با مساحتی بیش از 11.000 مترمربع در شمال‌شرقی شهرستان واقع گردیده است. بخش‌های مختلف اداری، سالن اجتماعات، كتابخانه‌ی مركزی شهید صانعی، سلف‌سرویس و بوفه‌ی مركزی، تعدادی از آزمایشگاه‌ها و كارگاه‌ها، مركز كامپیوتر، بانك CD، كافی‌نت، كارگاه عمومی كامپیوتر، كتاب‌فروشی، نمازخانه‌ی مركزی و سالن همایش شهید دكتر عباسپور در این ساختمان واقع گردیده‌اند. این ساختمان در سال 1370 رسماً افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
در حال حاضر، رشته‌ها و گروه‌های علوم پزشكی، صنایع غذایی و علوم پایه در این ساختمان تدریس می‌گردند.


1-1- سالن همایش شهید دكتر عباسپور:
   در سال 1386 و با حضور ریاست عالیه‌ی دانشگاه آزاد اسلامی به‌ بهره‌برداری رسید. این سالن با گنجایش حدود 300 نفر، یكی از مجهزترین سالن‌های همایش شهرستان سبزوار به‌شمار می‌رود.

 

2- مجتمع بزرگ دانشگاه:
   شاید اغراق نباشد اگر ادعا كنیم یكی از طرح‌های بزرگ تأسیس و احداث مجتمع‌های آموزشی در منطقه‌ی 9 دانشگاه آزاد اسلامی، در واحد سبزوار دردست اجرا است. در سال 1376 با پیگیری مسئولان دانشگاه و رفع پاره‌ای از مسكلات موجود، طرح احداث مجتمع بزرگ دانشگاه در شمال‌شرق در محدوده‌ی خدماتی شهرستان و در زمینی به‌متراژ 28 هكتار، تصویب و به‌مرحله‌ی اجرا درآمد و تاكنون نیز با پیشرفت‌های حاصله، اقدامات زیر در راه احداث كامل آن صورت پذیرفته است.


2-1- دانشكده‌ی علوم انسانی اسرار:
 در سال 1386 و با زیربنای بیش از 6.500 مترمربع با حضور ریاست عالیه‌ی دانشگاه آزاد اسلامی به‌ بهره‌برداری رسید. در این دانشكده، رشته‌های الهیات و معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی، برنامه‌ریزی درسی و مدیریت آموزشی و حسابداری دایر می‌باشند. 
  كتابخانه‌ی اختصاصی دانشكده، كارگاه مواد و تكنولوژی آموزشی و آزمایشگاه زبان در این ساختمان واقع است.


2-2- دانشكده‌ی علوم كشاورزی:
   در سال 1386 و با زیربنای بیش از 1300مترمربع با حضور ریاست عالیه‌ی دانشگاه آزاد اسلامی به‌ بهره‌برداری رسید.


3-2- باتوجه به حجم گسترده‌ی پذیرش دانشجو در واحد سبزوار كه با حدود 7.000 دانشجو، رتبه‌ی اول را در میان دانشگاه‌های شهرستان داراست، به‌نحوی كه از 12.000 دانشجو در سبزوار، حدود 7.000 آن در دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار مشغول به تحصیل‌اند و باتوجه به ظرفیت محدود استفرار دانشجویان در ساختمان مركزی، مسئولان دانشگاه را بر آن داشت تا با گسترش فضای آموزشی و كمك‌آموزشی، امكان استفاده‌ی تعداد بیشتری از این عزیزان را از این اماكن به‌نحو احسن فراهم آورند، لذا با احداث دانشكده‌ی فنی و مهندسی شهید چمران با زیربنای 6.200 مترمربع و انتقال كلیه‌ی كلاس‌ها و كارگاه‌های عمومی و تخصصی رشته‌های برق الكترونیك و همچنین كارگاه‌های تخصصی نرم‌افزار كامپیوتری، سخت‌افزار و كارگاه پروژه‌ی كامپیوتری، تاحدود زیادی مشكل فضای آموزشی برطرف گردیده است.
 شایان ذكر است با آینده‌نگری خاصی كه از طرف مسئولان دانشگاه نسبت به احداث اماكن و فضاهای آموزشی و كمك‌آموزشی وجود دارد، شرایطی مهیا گردیده است كه در این دانشكده (كه در چهار طبقه احداث گردیده است) علاوه بر كلاس‌ها و كارگاه‌های دو گروه برق و كامپیوتر، سالن اجتماعات، نمازخانه‌ی مجزا جهت خواهران و برادران، بوفه‌ی مجزا و نیز كتابخانه‌ی اختصاصی دو گروه برق و كامپیوتر نیز مدنظر قرار گیرد.


4-2- ساختمان سلف‌سرویس مركزی:
   در سال 1386 و با حضور ریاست عالیه‌ی دانشگاه آزاد اسلامی به‌ بهره‌برداری رسید. این ساختمان با زیربنای بیش از 3.500 مترمربع، در دو طبقه و با گنجایش بیش از 2.500 نفر طراحی و مراحل ساخت آن به اتمام رسیده است.


5-2- سالن همایش دانشكده‌ی علوم انسانی اسرار:
   در سال 1386 و با حضور ریاست عالیه‌ی دانشگاه آزاد اسلامی به‌ بهره‌برداری رسید. گنجایش این سالن، بیش از 200 نفر می‌باشد.


6-2- مجموعه‌ی فرهنگی و ورزشی:
  به‌طور قطع، گسترش فضاهای فرهنگی-ورزشی با توجه به جوان بودن جامعه‌ی اسلامی ما و همچنین تأكیدات مقام معظم رهبری و سایر مسئولان نظام درخصوص اولویت‌‌قراردادن به جوانا و تأمین نیازهای آنان، یكی از اولویت‌های ساخت‌وسازها در واحد سبزوار را تشكیل می‌دهد. 
   طرح احداث سالن ورزشی دانشگاه در مساحت 2.400 مترمربع یكی از مواردی بود كه با یاری خداوند متعال و تلاش همه‌جانبه‌ی مسئولان واحد، كار احداث آن به اتمام رسید و رسماً افتتاح شد. این مجموعه شامل سالن‌های مجزای رشته‌های بسكتبال، والیبال، بدن‌سازی، تنیس، شطرنج و همچنین تعداد 7 كلاس آموزشی و خوابگاه ورزشكاران با ظرفیت 180 نفر می‌باشد.
  لازم به ذكر است طرح احداث زمین چمن فوتبال، سالن ورزش باستانی و استخر سرپوشیده نیز در این مجموعه در دست اجرا می‌باشد.
3- خوابگاه‌ها:
تلاش مسئولان واحد سبزوار همواره بر این بوده است تا امكانات آموزشی و رفاهی جهت دانشجویان عزیز را هرچه بیشتر توسعه و گسترش بخشند. در این راستا در سال 1374 خوابگاه مركزی الزهرا (س) در دو فاز 3 و 4 طبقه و با ظرفیت 570 نفر راه‌اندازی گردید كا تاكنون توانسته است در جهت رفع مشكل اسكان خواهران دانشجوی غیربومی، اقدامی به‌جا و مؤثر واقع گردد.
  امید است در سایه‌ی عنایات حق‌تعالی وتلاش مسئولان دانشگاه، با راه‌اندازی خوابگاه‌ مركزی كه احداث آن از چندی پیش آغاز گردیده و با حضور جناب آقای دكتر جاسبی رسماً افتتاح خواهد شد، به‌طور كلی مشكلات خواهران دانشجو از لحاظ مسكن برطرف گردد. همچنین جهت اسكان برادران نیز تلاش‌هایی صورت گرفته است. /ه.د

 
در یك نگاه
نقشهٔ وب‌گاه
http://www.iaus.ac.ir/sitemap
صفحه‌های مهم وب‌گاه
وب‌گاه‌های جنبی (Sub Domains)
خدمات مطالعاتی برنامه‌های كاربردی گروه‌های آموزشی خدمات اطلاع‌رسانی انجمن‌های علمی وب‌نوشت‌ها